سفارش تبلیغ
صبا ویژن
کل بازدیدها:----1245120---
بازدید امروز: ----37-----
بازدید دیروز: ----80-----
دهان و دندان - موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران زاهدان
 
 
 • درباره من
  دهان و دندان - موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران زاهدان
  عظیم جان ابادی
  وبلاگ موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران به شماره ثبت 174 واقع در زاهدان با اهداف کاهش آسیب و مواد مخدر ایدز که از جمله کارهای موفق این موسسه افتتاح اولین مرکزDIC(مرگز کذری معتادین )جنوب شرق کشور تحت حمایت معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی س و ب ادرس مرکز زاهدان خیابان هیرمند شمالی بین هیرمند 47و49که این مرکز توانسته با تحت پوشش قراردادن بیش از 400معتاد گذری در یه سال گذشته در یکی از محله ای محروم شهر زاهدان امارخوب و قابل توجهی از خود به جای گذارد.ضمنا تمام سوالات شما رادر مورد ایدز-اعتیاد-آسیب های اجتماعی- مهارت های زندگی-ترک اعتیاد- جوابگو می باشد. تلفن های تماس:05414508964-09395438549وهمچنین در زمینه ترک اعتیاد و خدمات مشاوره ایی و حمایتی ویژه معتادین در شهر زاهدان به صورت رایگان همکاری مینماید
 • لوگوی وبلاگ
  دهان و دندان - موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران زاهدان

 • پیوندهای روزانه
 • فهرست موضوعی یادداشت ها
 • مطالب بایگانی شده
  انواع مواد مخدر
  ایدز
  ترک اعتیاد
  همایش و کارگاه اموزشی موسسه ستایشگران
  بهداشت و سلامت
  دهان و دندان
  سلامت چشم ها
  کودکان
  داروها
  زنان و بارداری
  بیماری های کلیه
  بیماران دیابتی
  سرطان ها
  خون
  خواب و استراحت
  مراقبت از پا و کمر
  بزرگان علم پزشکی
  گوش حلق بینی - مو
  شناخت بیماری ها
  محیط زیست
  مضرات سیگار
  حجامت
  بیماری قلبی
  صرع
  سلامت روح و روان > آرامش ؛ عصبانیت
  سلامت روح و روان > معلولیت
  اعتماد به نفس و عزت نفس ؛ موفقیت ؛ کمرویی
  فقر بیکاری
  خودکشی
  دختران فراری و فحشا
  طلاق
  آسیب های اجتماعی مراکز غیر دولتی
  سلامت روح و روان > افسردگی ؛ بیماری های روانی
  مهر 1387
 • لینک دوستان من
  وبلاگ تخصصی حضرت معصومه «کریمه اهل بیت »
  عرشیان خاک نشین «شهید مرتضی بصیری»
  کریم اهل بیت
  تنها ترین سردار
  لینک باکس وبلاگ های مذهبی
  عاشقان وصال
  خط سبز
  وصال
  انتظار سبز
  حضرت مهدی عج
  هَل مِن ناصر یَنصُرنی
  خورشید خیبر
  نگاهی نو به فردا
  هرچه می خواهد دل تنگت بگو(مشاوره و مقاله)
  مشکی رنگه عشقه
  ای تشنه لب
  پوست کلف
  عــــشقـــــولـــــک
  اتحادیه دانش آموزی سیستان و بلوچستان
  انجمن طنین تفتان(ملی،مردمی،مستقل)
  .•¤ خانه آرزو ¤•.
  شیعه مذهب برتر Shia is super relegion
  دست خط ...
  فرشتگان رنجور
  ماورای سکوت
  بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.
  دم مسیحائی
  احساس با تو بودن
  گل یخ
  خلوت من
  دل نوشته های یک دختر شهید
  پشت جبهه
  شب مهتابی
  مه نو سفر
  وبلاگ شخصی محمدعلی مقامی
  او برای دم هر ثانیه ام رحمتی بود عظیم!
  نان ، عشق ، موتور هزار
  پلاک هشت
  کجایند مردان بی ادعا؟
  به برادرم مسیح
  کجایید ای شهیدان خدایی
  .:: رویش عشق::.
  در فراق وطنم
  امید آخر
  یک قدم تا پشت خاکریز
  قدرت شیطان
  آقاشیر
  بررسی عوارض استمناء و راه های ترک آن
  دل نوشته های کودک خیابانی
  تام ( تفکر - ایمان - محبت )
  سجاده ای پر از یاس
  تا ریشه هست، جوانه باید زد...
  خلوت تنهایی
  پرسه زن بیتوته های خیال
  فتوبلاگ
  آسیبهای اجتماعی
  آنالیز ریاضی قرآن
  مذهب عشق
  عاشق آسمونی
  .: شهر عشق :.
 • لوکوی دوستان من
 • اوقات شرعی
 • اشتراک در وبلاگ
   
 • وضعیت من در یاهو
 • آیا جرمگیری باعث آسیب به دندانها می شود؟
  نویسنده: عظیم جان ابادی چهارشنبه 87/2/25 ساعت 2:49 عصر

  آیا جرمگیری باعث آسیب به دندانها می شود؟

  سوال فوق، پرسش بسیاری از بیماران است که یا خود متوجه وجود جرمهای غیر طبیعی در روی دندانها و نزدیک لثه ها شده اند و یا به توصیه دندانپزشک خود به انجام عمل جرمگیری جهت حذف جرم، ترغیب شده اند . این  پرسش را باید از جهات مختلفی مورد بررسی قرار دهیم .

  -  اینکه اصلاً جرم چیست و اگر از روی دندانها برداشته نشود چه خواهد شد؟

  -  اگر رنگ زرد و نازیبای جرم و یا به عبارت دیگری زیبایی دندانها برای ما مهم نباشد، چه ضرورتی بر جرمگیری وجود دارد؟

  -   اگر بنابر جرمگیری  حذف جرمهاست چه آسیبهایی متوجه دندانها خواهد شد؟

  -   اگر در طی جرمگیری به دندانها آسیب برسد . آیا باز جرمگیری توصیه می شود یا خیر؟

  اما جرم چیست؟

  در حقیقت جرم تجمع محکم و سخت شده پلاکهای میکروبی است که به دندانها چسبیده اند و با مسواک زدن نیز تمیز نمی شوند. از بحث های قبلی خاطرمان هست که اگر مسواک زده نشود ، روی دندان ها را لایه ای از میکروبها و مواد غذایی جمع شده فرا می گیرد که به آن پلاک میکروبی می گویند . هدف از مسواک زدن حذف لایه میکروبی فوق ( پلاک میکروبی) است . پلاک میکروبی نه تنها باعث پوسیدگی دندان می شود ، بلکه فعالیت میکروبهای موجود در آن باعث آسیب به لثه و ایجاد التهاب در ناحیه لثه( ژنژیویت ) نیز خواهد شد. اگر شخصی خوب مسواک نزند یا نزند، پلاکهای میکروبی کاملاً حذف نمی شوند و به تدریج بر ضخامت آنها افزوده می شود، پلاکهای میکروبی ضخیم شده، تحت تأثیر کلسیم بزاقی می توانند به مواد معدنی موجود در دندان اتصال شیمیایی پیدا کنند. این فرآیند منجر به تشکیل جرم می شود . یعنی یک جسم سخت غیر از دندان در کنار دندان تشکیل می شود که از طریق کلسیم بزاقی، اتصال ضعیفی به دندان پیدا می کند . اتصال به دندان در حدی قوی نیست که نتوان آن را توسط ابزار دندانپزشکی جدا کرد ، اما آن قدر قوی هست که با مسواک زدن و یا شستشو قابل پاک شدن نیست .

  جرم رفته رفته تشکیل می شود ، امکان حذف پلاک میکروبی هم کمتر شده و حتی اگر شخص خوب هم مسواک بزند چون، سطح دندان دیگر فاقد صافی و یکدستی ابتدایی خود شده است، پلاکهای میکروبی درلابلای جرم ها باقی می ماند، به تدریج حجم پلاکهای میکروبی موجود روی جرمها بیشتر شده و مرتب بر حجم جرم نیز افزوده می گردد و مشکل تشدید می شود.

  ادامه دارد


      نظرات دیگران ( )

 • بهداشت دهان و دندان
  نویسنده: عظیم جان ابادی چهارشنبه 87/2/25 ساعت 2:48 عصر

  بهداشت دهان و دندان

  شاید شما نیز تاکنون به دندانپزشکی مراجعه کرده باشید و یا از جمله کسانی هستید که علی رغم دندان درد نسبت به این مراجعه نگران هستید. در این بخش سعی ما بر این است تا ضمن ارائه پرسش و پاسخ هایی در رابطه با دهان و دندان (که عموما مراجعین به دندانپزشک مطرح نموده اند) زمینه را برای طرح مطالبی درباره این مسئله فراهم نماییم. (پاسخ ها و مطالب ارائه شده توسط یکی از اساتید دندانپزشکی ارائه می گردد.)

  آیاتا به حال به اهمیت رعایت بهداشت دندان ها فکر کرده اید؟

  اگر دندانی به علت عدم رعایت بهداشت و پوسیده شدن، خراب شد، می توان آن را ترمیم نمود؟     

  واقعیت این است که ترمیم دندان و پرشدن آن حتی اگر به دقت،متبحرانه و با موادی بسیار عالی هم صورت گیرد، مشابه رفو کردن قالی یا شبیه به وصله کردن لباس است. لباسی که پاره شد،هر چقدر همبا تبحر وصله شود، دیگر لباس اول نخواهد شد .

  آیاتصور می کنید وقتی دندانی با دقت و با مواد عالی پرشد دیگر تخریبنمی شود؟

  واقعیت این است که چیزی که باعثمی شود، دندان اولیه که سالم بوده و از مینا و عاج بسیار خوب و محکم هم تشکیل شده بود، خراب شود راحت تر می تواند دندانی را که یک دندانپزشک خوب بازسازی کرده، خراب کند. فراموش نکنیم مینا و عاج، ساختمان طبیعی دندان است و طبیعتاَ بسیار محکمتر از موادی است که بشر ساخته و بهکارمی برد.

  لذا اهمیت رعایت بهداشت، فقط در دندان سالم با اهمیت نبوده، بلکه در دندان پرشده مهم تر می باشد؛ زیرابه یقین موادی که دندان با آن پر می شود، از مینا و عاج کیفیتیپایین تر خواهدداشت.


      نظرات دیگران ( )

 • بهداشت دهان و دندان
  نویسنده: عظیم جان ابادی چهارشنبه 87/2/25 ساعت 2:48 عصر

  بهداشت دهان و دندان

  در مورد فواید نخ دندان وضرورت استفاده از آن چه می دانید؟

  عده ای فکر می کنند که نخ دندان برای بیرون آوردن غذاهای بین دندانهاست و لذا اگر غذایی دربین دندانها گیر نکند، احتیاجی به نخ دندان نیست .

  حال آنکهنخ دنداناصلاَ برای بیرون آوردن غذا از بین دندانها نیست. یعنیاگر هیچ غذایی بین دندانهای شما گیر نکند، بازهم لازم است حداقل یکبار در شبانه روز از نخ استفاده کنید .

  دندانها دارای 5 سطحهستند ، که تنها سه سطح آن با مسواک تمیز می شود. سطح بین دندانی بههیچ وجه با مسواک تمیز نمی شود و حال این که میکروب که عامل پوسیدگی است درآنجا نیزلانه می کند .

  حقیقت امر آن است که درسنین نوجوانی و جوانینیز،این سطوح بین دندانی است که بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد. لذا اغراق نیست اگر بگوییم در این سنین ،استفاده ازنخ دندان اهمیت بیشتری دارد،تا مسواک زدن .

  آیا می دانیدعامل پوسیده شدن دندانها میکروب است ؟ یا به عبارت دیگر پوسیدگی یک بیماری میکروبیاست ؟

  پوسیدگی تمام خصوصیاتی که بیماریهای میکروبی دارند، را داراست . یعنی  تا میکروبی نباشد پوسیدگی بوجود نمی آید . با حذف میکروب از محیط دهان می توان جلوی پوسیدگی را گرفت . همان طور که میکروب ها را می توان با آنتی بیوتیک از بین برد، می توانبرایحذف میکروب های عامل پوسیدگی نیز، از عوامل ضد میکروبی کمک گرفت .

  بنابراین اگر شما بتوانید محیطی فراهم کنید که در دهان شما هیچ میکروبی وجود نداشته باشد، بههیچ وجه پوسیدگیایجاد نمی گردد . درمحیط های آزمایشگاهی نیز این امر تجربه شده است، تا وقتی درمحیطیمیکروب وجود نداشته باشد، حتی اگر رژیم غذایی پر از قند به موجود زنده داده شود، در دندانهایش پوسیدگی دیده نمی شود و به محض اضافه کردن میکروب به محیط ، دندان ها پوسیدهمی شود .

  تجمع میکروبها روی دندان پلاک میکروبی است و این همان لایه زردی است که اگر چند روز مسواک نزنیم ، روی دندان ها جمع می شود. اگر این پلاک را از روی دندان ها حذف کنیم، میکروب ها را از دندان ها دور کرده ایمو دیگر پوسیده نمی شوند .

  عده ای می گویند دندان های ما با فشار غذا خوردن می شکند، ولی هیچ اثری از پوسیدگی در دندانهایمان دیده نمی شود ، علت چیست ؟
  هیچ گاه دندان سالم تحت فشار غذا خوردن معمول نمی شکند، چرا که بافت های عصبی اطراف دندان ، مانع از فشار زیاد به دندان می شوند . وقتی دندانی در طی غذا خوردن می شکند، یعنی در زیر ناحیه شکسته شده ، پوسیدگی وجود داشته و باعث شده زیر دندان خالی شود؛ حال که سطح دندان از زیر خالی شده است ،  مقاومت آن کم شده و تحت فشار می شکند.
  این گونه پوسیدگی ها که در بین دندان ها بوجود می آیند، ابتدا مشخص نیستند ، در زیر دندان پیشرفت می کنند تا موقعی که سطح رویی دندان تحت یک فشار نه چندان زیاد می شکند .
  بیمارانی که می گویند ما دندان های سالمی داریم ولی همیشه تحت فشار خرد میشوند ، از این دسته اند . درحقیقت دندان های این افراد ضعیف نیست ، ولی به علت عدم نخ کشیدن ، پوسیدگی در دندان ها پیشرفت می کند .
  این گونه پوسیدگی ها و عوارض آن را، تنها با نخ کشیدن می توان متوقف کرد


      نظرات دیگران ( )

 • بهداشت دهان و دندان
  نویسنده: عظیم جان ابادی چهارشنبه 87/2/25 ساعت 2:45 عصر

  بهداشت دهان و دندان

  شاید شما نیز تاکنون به دندانپزشکی مراجعه کرده باشید و یا از جمله کسانی هستید که علی رغم دندان درد نسبت به این مراجعه نگران هستید. در این بخش سعی ما بر این است تا ضمن ارائه پرسش و پاسخ هایی در رابطه با دهان و دندان (که عموما مراجعین به دندانپزشک مطرح نموده اند) زمینه را برای طرح مطالبی درباره این مسئله فراهم نماییم. (پاسخ ها و مطالب ارائه شده توسط یکی از اساتید دندانپزشکی ارائه می گردد.)

  آیاتا به حال به اهمیت رعایت بهداشت دندان ها فکر کرده اید؟

  اگر دندانی به علت عدم رعایت بهداشت و پوسیده شدن، خراب شد، می توان آن را ترمیم نمود؟     

  واقعیت این است که ترمیم دندان و پرشدن آن حتی اگر به دقت،متبحرانه و با موادی بسیار عالی هم صورت گیرد، مشابه رفو کردن قالی یا شبیه به وصله کردن لباس است. لباسی که پاره شد،هر چقدر همبا تبحر وصله شود، دیگر لباس اول نخواهد شد .

  آیاتصور می کنید وقتی دندانی با دقت و با مواد عالی پرشد دیگر تخریبنمی شود؟

  واقعیت این است که چیزی که باعثمی شود، دندان اولیه که سالم بوده و از مینا و عاج بسیار خوب و محکم هم تشکیل شده بود، خراب شود راحت تر می تواند دندانی را که یک دندانپزشک خوب بازسازی کرده، خراب کند. فراموش نکنیم مینا و عاج، ساختمان طبیعی دندان است و طبیعتاَ بسیار محکمتر از موادی است که بشر ساخته و بهکارمی برد.

  لذا اهمیت رعایت بهداشت، فقط در دندان سالم با اهمیت نبوده، بلکه در دندان پرشده مهم تر می باشد؛ زیرابه یقین موادی که دندان با آن پر می شود، از مینا و عاج کیفیتیپایین تر خواهدداشت.


      نظرات دیگران ( )

 • میکربها و بوی بد دهان
  نویسنده: عظیم جان ابادی چهارشنبه 87/2/25 ساعت 1:56 عصر

  میکربها و بوی بد دهان

  دهان شامل حفره دهان – دندانها- زبان- بزاق – لثه و سقف دهان است . دهان به علت وجود بزاق که از غدد بزاقی ترشح می شود دائماً مرطوب است. میزان ترشح بزاق دریک شخص سالم معادل 1500 -500 میلی لیتر در روز است و میزان تولید به عوامل متعددی از جمله سن – جنسیت – ساعات متفاوت روز- ماههای مختلف سال ، حالات روحی و وضعیت غذایی بستگی دارند. بزاق بدون رنگ بوده و کمی حالت چسبندگی دارد و چون حاوی انواع متفاوت ترکیبات آلی و معدنی است ، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها در دهان است.

  باکتری های موجود در دهان می توانند بر روی مواد موجود در بزاق مخصوصاً ذرات غذا در بین دندانها تأثیر گذاشته و در اثر عمل تخمیر و فساد ، گازهای بدبو تولید نمایند. بنابراین عمل باکتری ها در دهان را می توان مهمترین عامل تنفس بدبو به حساب آورد. علاوه براین باکتری های موجود در دهان می توانند با تأثیر بر مواد قندی ، اسیدهای آلی تولید نموده  و اسیدهای حاصله به تدریج باعث پوسیدگی دندانها بشوند. برخی از باکتری های دهان درعمق دندانها و اطراف لثه فعالیت بیشتری داشته و می توانند بیماری های عفونی لثه و دندان را موجب شوند. در طول روز به علت باز و بسته شدن دهان و در نتیجه دفع گازهای تولید شده توسط باکتری ها از شدت بوی دهان کاسته می شود.

  علاوه براین در طول روز بلع بزاق به تنهایی و یا همراه با مواد غذایی ، از تجمع باکتریهای داخل دهان کاسته و موجب کاهش متابولیسم باکتری ها در دهان می شوند. به عکس در طول شب به علت محبوس شدن گازهای تولید شده در دهان و تولید ترکیبات متعدد مخصوصاً توسط باکتری هایی که برای رشد به کمی اکسیژن نیاز دارند بوی دهان شدت می یابد. درحقیقت تنفس بد بوی صبحگاهی دهان، در رابطه مستقیم با فعالیت شبانه باکتری ها در دهان است. اغلب میکروب های موجود در دهان بیماری زا نبوده و جزو ساکنان طبیعی دهان انسان سالم به حساب می آیند. در دهان ، انواع میکروبهای بیماری زا نیز موجود بوده و در شرایط خاص قادر به تولید بیماری های عفونی در دهان و سایر قسمت های مجاور هستند. میکروبهای موجود در دهان می توانند به سادگی توسط بزاق از فردی به فرد دیگر با جمعیت میلیونی منتقل شوند. تعداد میکروبها ی موجود در دهان به حدی زیاد است که هر انسان درهنگام صحبت کردن ، میلیونها میکروب را با ترشحات فوق العاده کوچک بزاق درهوای اطراف خود پراکنده می نماید.

  اگر فردی دهانش همیشه بوی بد نمی دهد و دفعتاً چنین می شود، بدون شک باید نشانه هایی ازیک بیماری را در بدن خود حس کند و بی درنگ درصدد رفع بوی بد دهان و شناخت بیماری برآید. بوی بد ناگهانی دهان می تواند به دلایل زیر باشد:

  - عفونت و تورم لثه ها و یا آبسه دندان

  - عفونت گلو و یا متورم شدن آن

  - سینوزیت

  - عفونت ریه

  -Sjogren (بیماری که در آن چشم و دهان به طور مزمن خشک می شوند)

  - بیماری ناشی از الکلی بودن افراد

  - بیمارهای کلیه که درآن کلیه ها قادر نیستند به درستی سموم را به خارج بفرستند

  - یبوست

  - بیماری کبد

  بعضی اوقات بوی بد دهان از میکروبی به نام ( هلیکوباکتر پیلوری)Helico Bacter  Pglori  است. این میکروب در جهاز هاضمه باقی می ماند  و ممکن است تولید زخم معده هم بکند و درهرحال بوی بد دهان را  باعث شود . در این موارد ضمن این که به پزشک معالج خود مراجعه می کنید با انجام آزمایش های لازم و پیگیری های مداوم درصدد رفع این عارضه برآیید چون در مراحل بعدی می تواند خطرناک تر باشد.

  با رعایت بهداشت دهان می توان میکروبهای دهان  و در نتیجه اعمال ناخواسته آنها را به حداقل رساند. بهترین روش برای کاهش میکروبهای دهان ، شستشوی مداوم دهان و دندانها پس از صرف غذا ( مخصوصا هنگام شب) است. شستشو موجب خارج شدن ذرات غذای موجود درحفره دهان شده و دراصل با حذف مواد غذایی مورد نیاز میکروبها ، از جمعیت آنها کاسته می شود. به خصوص عامل مؤثری در به حداقل رساندن میکروبها ی دهان و ممانعت از پوسیدگی دندانها است. مواد پروتئینی  مانند ذرات گوشت در بین دندانها محیط مناسبی برای رشد باکتریها ایجاد می نماید . بنابراین بوی بد دهان اغلب درارتباط با فساد مواد پروتئینی است. بلع بزاق ، نوشیدن مایعات ، دفع بزاق وشستشوی دهان با مواد شیمیایی ضد میکروب از جمعیت میکروبهای دهان به میزان قابل ملاحظه ای می کاهد. اگرچه پس از چند ساعت جمعیت میکروبها مجدداً به حالت اولیه برمی گردند، اما مصرف مواد ضد بومانند آدامس ، پوششی بر روی تنفسهای بدبو بوده و به علت بالا بردن ترشح بزاق و بلع بزاق از جمعیت میکروبها می کاهند.

  ناگفته نماند که آدامس و ترکیبات مشابه به علت داشتن قندهای ساده باعث رشد باکتریهای موثر برپوسیدگی دندان ها می شود.

  از دیدگاه طب نتروتپ ، تغذیه دربوی بد دهان بسیار اهمیت دارد. سعی کنید حدوداً دو لیتر آب در روز حتماً استفاده  کنید. همچنین از خوردن گوشت تا آن جایی که امکان دارد پرهیز کنید و به جای آن از پروتئینهای گیاهی استفاده کنید. غذاهای سرخ کردنی به هیچ عنوان استفاده نشود ، فقط بخارپز، آب پز یا در فر گذاشته شود.

  از ادویه جات کمتر استفاده کنید . سعی کنید به غذای خود کمی نمک برای مزه ، و زعفران به عنوان ادویه بزنید. از مصرف مواد کارخانجاتی مانند سوسیس ، کالباس ، چیپس و پفک وغیره خودداری کنید.

  سبزیجات سبز تیره که دارای کلروفیل زیاد هستند استفاده کنید مانند جعفری ، اسفناج ، کاهو ، کدو ، شاهی آبی و غیره .

  از لحاظ بهداشت دهان سعی کنید بعد از هر وعده غذا دندانها را مسواک کنید . می توانید بعد از مسواک کردن کمی هل -  رازیانه و تخم گشنیز در دهان بریزید و بجوید.

  ضمناً می توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در نصف لیوان آب گرم حل کنید و وقتی نیمه گرم شد مقداری از آن را در دهان نگاه دارید و مزمزه کنید و دندانها و دهانتان را با آن کاملاً بشویید. بدین طریق ، هم دندانهای تمیز و شفافی خواهید داشت وهم نفس تازه و خوشبویی پیدا می کنید. بد نیست بدانید چنانچه پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده است اگر خمیری از جوش شیرین درست کنید و روی آن بگذارید بسیار مؤثر خواهد بود


      نظرات دیگران ( )

     1   2   3   4   5   >>   >

 • لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 • ویژه نامه شهادت امام حسن مجتبی با بیش از 100 مطلب
  ادرس جدید سایت
  کپسولهای ترک اعتیاد، بلای جان معتادان
  کتامین
  روشهای نوین ترک سیگار
  [عناوین آرشیوشده]